Už jste slyšeli o ostrově Lošinj?

Jeho plocha je 75 kilometrů čtverečních a najdeme ho v Kvarnerském zálivu v blízkosti ostrova Cres.

Skalnaté a členité pobřeží, kde si najdou to své jak milovníci turistiky, tak ti, co touží po povalování na pláži.

Hlavní město ostrova se jmenuje Mali Lošijn. Je oblíbeným letoviskem, přístavem a správním centrem.

vodopád u jezera

Jen kousek od centra stojí kostel sv. Martina z druhé poloviny 15. století. Součástí kostela je malý hřbitov s náhrobky obyvatel ostrova, námořníků a dobrodruhů z Itálie a Rakouska.

Přímo v centru města dojdete ke kostelu sv. Marie. Ten byl postavený v letech 1696 – 1757. Barokní průčelí zdobí náměstí, které vždy plnilo funkci střediska veškerého dění ve městě. Výzdoba pochází z 18. století.

Nedaleko letoviska najdete oblíbenou zátoku Čikat. Je obklopena borovým lesoparkem. Můžete si pronajmout šlapací vodní kolo, kajak, člun nebo katamaran s plachtami. Surfovat nebo potápět vás naučí na pláži ve škole, využít můžete akvapark, zahrát si třeba vodní pólo.
kamenitá louka

Zajděte do muzea Apoxyomenos. Stojí tu socha Apoxyomena, atleta, který si z těla seškrabuje olej po dokončeném závodu. Pochází z 2. – 1. století př. n. l. Váží 300 kg a vysoká je téměř 2 m. Socha byla objevena náhodně v roce 1997 na mořském dně. Vytažena byla o dva roky později. Je pokládána za nejzachovalejší a nejvýznamnější z osmi dosud nalezených soch atletů v této pozici – Apoxyomenů. Vnější podoba budovy z 19. stol. zůstala nedotčena, jen interiér prošel zásadní proměnou.

Oblíbené pláže jsou Veli Zal, Zabodarski Beach, Plieski a Krivica.

Na úpatí hory sv. Ivana leží Veli Lošinj. Spousta zeleně, krásné pláže a voda vhodná nejen na koupání, ale i na vodní sporty.

V severní části ostrova leží třetí největší obec, Nerezine. Od hlavního města je vzdálená 17 km. Obec byla založena ve 14. století. Nabídne vám oblázkové pláže, čisté moře a okolí je jako stvořené pro procházku. Ale i historie tu na vás čeká. Františkánský kostel z 16. století stojí za prohlídku. Můžete tu vidět obraz sv. Františka a ikonu Matky Boží s dítětem. I římské období tu zanechalo svou stopu. Pozůstatky antických domů spatříte kousek od dobře zachovalé věže z 16. století.

Nemusíte celý čas strávit jen zde na Lošijn. Vydejte se na výlet na ostrov Cres.  Najdete tu převážně skalnaté pobřeží, pěkné pláže, ale za návštěvu stojí i hlavní město. Líbit se vám bude renesanční palác nebo starobylá zástavba.

Z pláží si můžete vybrat třeba Mali Bok, Koromanča nebo Sveti Blaž. Ve střední části se rozprostírá sladkovodní Vranské jezero, které slouží jako zásobárna pitné vody pro Cres i Lošinj.

Jestli právě vybíráte dovolenou, je Lošinj to pravé. Krásná příroda, čisté moře, možnost pěší turistiky, historické památky, to vše je vám zde k dispozici.

Ohodnoťte příspěvek
Go Top